Blog,  Praca z drewnem

Woskowanie drewna.

Mogę napisać, że jest to technika pierwotna – pierwsza jaką poznałam zaczynając moją przygodę z drewnem. Zdecydowanie, jedna z moich ulubionych: prosta i przyjemna w aplikacji, tania i efektowna. Jeśli posiadasz w swoim domu elementy drewniane warto się w niego zaopatrzyć – mowa o wosku. Woskowanie drewna jest bajecznie proste :)

IMG_3353

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wosków, w zależności od zastosowania. Myślę, że powinniście wiedzieć o dwóch:

  • Wosk do pierwotnego pokrycia, czyli taki, które nanosi się na surowe drewno, w celu jego zabezpieczenia.
  • Woski renowacyjne, które nanosi się na stare woskowe powłoki. Uzupełniają drobne rysy, wyrównują barwę i nadają połysk.

Teraz słów kilka o jego konsystencji :) Tu również do wyboru są dwie opcje: woski twarde lub woski w płynie. Te  pierwsze stosujcie w momencie, gdy macie do czynienia z powierzchniami płaskimi, np. półki, stoły itp. Sprzedaje się je w słoiczkach lub puszkach. Jeśli natomiast przyjdzie się Wam zmierzyć z elementami toczonymi, rzeźbionymi lub obłymi wybierzcie woski w płynie, zdecydowanie ułatwi Wam to pracę i uchroni Wasze nerwy przed zbyt intensywną pracą na najwyższych obrotach. Uwierzcie.

IMG_3345

  • W zależności od Waszych upodobań możecie wybrać wosk bezbarwny lub barwiący.

Z niejednego pieca chleb jadłam i zdążyłam wyrobić sobie zdanie na temat producentów dostępnych na naszym rynku. Liberon i Syntilor polecam z czystym serduszkiem – wszystkie jak leci. Colorit jest marką do której się nie przekonałam. Ich bezbarwny wosk jest kiepski, bielący dobrze wybiela i podkreśla słoje, natomiast barwiące mają raczej kiepskie krycie. Od jakiegoś czasu używam swojego wosku i to w nim jestem zakochana! Jest NAJ w  każdej dziedzinie! Pisałam Wam o nim TU.

IMG_3350

Woskowanie – co, jak i z czym.

Zanim przystąpicie do woskowania, musicie odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia musi być odpylona, dobrze jest przetrzeć mebel papierem ściernym 320, aby pozbyć się włosków. Wosk można nakładać na przedmioty bejcowane. Do woskowania potrzebujecie:

  • wosk
  • czyste szmatki ( najlepiej bawełniane)/ lub/ watą stalową 000 /lub/ pakuły bawełniane
  • rękawiczki, najlepiej nitrylowe ( woski wysuszają skórę dłoni, barwią i w czasie aplikacji dostają się pod paznokcie  – ohydny widok! ) .

IMG_3355

Wosk nanosi się za pomocą czystej szmatki lub waty stalowej. Aplikujcie go w niewielkich ilościach wcierając w drewno za pomocą okrężnych ruchów, Gdy wetrzecie całą ilość ze szmatki wygładzacie powierzchnię zgodnie z usłojeniem. Nie nanoście grubych warstw preparatu, ponieważ później będziecie mieli problem (wosk wyschnie zostawiając ” strupki” ciężko później je zlikwidować w czasie polerowania), Jeśli zależy Wam na grubszej warstwie musicie nanosić wosk wielokrotnie. Po nałożeniu pierwszej warstwy zostawcie go do wyschnięcia – tu czas określa producent i podaje go na opakowaniu., po czym wypolerujcie czystą bawełnianą szmatką  ( istotne by nie gubiła włosków ).

IMG_3357IMG_3361

 To chyba wszystko, o czym warto pamiętać :)

Nowy tydzień, nowe wyzwania! Mam sporo planów i czekam na słońce. Wszystkie małe pączki na krzewach działają na mnie niezwykle motywująco :) Żurawie już rozgościły się na pobliskich mokradłach i znów raczą nas swoim pięknym śpiewem. Tęskniłam za nimi. Zaczęłam czas oczekiwania. Zieleni przybywaj!!!

Aha – pamiętajcie o konkursie :) —> TU.

Pozdrawiam, Ania.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.