Blog,  Odnawianie mebli,  Praca z drewnem

Usuwamy stare powłoki!

Hej! Dziś wpis, który powstał z myślą o Was. Co zrobić z starymi powłokami malarskimi zalegającymi na naszych pięknych meblach? Wiosna sprzyja zmianom i wiem, że część z Was przymierza się do odnawiania i przerabiania tego, co w naszych domach piszczy :)

1

 

Wybrałam dla Was trzy metody, które nie powinny sprawić Wam problemów. Sami zdecydujecie, co lepiej Wam podchodzi :) Więc do dzieła!

——————————————————————————————————————–

1. Chemiczne usuwanie powłok

Na rynku dostępnych jest wiele środków do usuwania powłok. Z tych dostępnych ogólnie w centrach budowlanych polecam Wam 3v3. Mają one postać żelu, co ułatwia aplikacje na powierzchniach pionowych. Chemii używam w momencie, gdy powierzchnia którą muszę oczyścić jest rzeźbiona. Nie stosuję jej na blatach itp,

2 3 4

Chemia „podważa” i „spulchnia” starą farbę dzięki czemu łatwo usunąć ją szpachelką lub szczotką. Każdą powierzchnię potraktowaną chemią należy zneutralizować wodą, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przy nakładaniu nowych warstw.

5

——————————————————————————————————————–

2. Opalanie

Nie potrzebujecie opalarki z górnej półki – moja jest jedną z najtańszych a służy mi już ładnych parę lat i nie jedną powłokę pomogła mi usunąć :) Ma grzać i nic więcej od niej nie oczekuję. Gorące powietrze kurczy farbę i oddziela ją od podłoża. Jest to moja ulubiona technika i używam ją do dużych płaskich powierzchni lub elementów frezowanych.

6

Metoda ta polega na ogrzewaniu powierzchni opalarką wraz z jednoczesnym podważaniem jej szpachelką. Na farbie zaczną pojawiać się bąble i należy uważać by nie zwęglić farby, ponieważ wówczas ciężko się ją usuwa. Uważajcie – łatwo jest poranić drewno, gdy użyjecie zbyt dużo sił. Oczyszczajcie z włosem, nie pod włos.

——————————————————————————————————————–

3. Cyklinowanie.

Najlepsza metoda! Chemia i ciepło niszczą w jakiś sposób drewno, dlatego konserwatorzy jedynie cyklinują. Potrzeba przy niej wprawy, by nie zniszczyć powierzchni, ponieważ łatwo jest zrobić w drewnie głębokie ranki. Jeśli posiadacie w domu ostrzałkę gorąco namawiam Was do opanowania właśnie tej sztuki. Cykliny ze zdjęcia kupicie w Castoramie. Technika ta nie ingeruje w drewno a usuwa jedynie stary lakier lub farbę.

7

Jest super przy dużych płaskich powierzchniach, krzesłach i prostych toczeniach. U nas Przemek jest miszczem cyklinowania i to raczej jego konik – ja unikam ostrzenia czegokolwiek – efekt mizerny a moje nerwy zszargane :(

To chyba wszystko. Gdybyście mieli pytania piszcie w komentarzach, lub na priv – postaram się pomóc ;)

Pozdrawiam, Ania!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.