Blog

Stare wałki – są i stemple :)

Piwnica dziadka okazała się cudownym miejscem – nie chodzi mi tu wyłącznie o pyszne konfitury czy przedwojennego staruszka, którego Wam ostatnio pokazywałam. W niej czai się tyle niezwykłych przedmiotów… Łał! Z każdym kolejnym krokiem jest jeszcze ciekawiej :) Ogromną radość sprawiło mi odnalezienie pudła, w którym skrywały się One! One, czyli nie byle co ;) Dekoracyjne wałki malarskie – znacie, a może pamiętacie?

IMG_3174

Dla mnie ta technika to już magia – za dziecka, będąc w odwiedzinach u starszych członków rodziny widziałam takie „malunki” na ścianach, ale teraz to już prawdziwa rzadkość.

Ta technika była szczególnie modna w Polsce około pół wieku temu – ja pamiętam ściany babci – choć przywędrowała do nas prawdopodobnie z Rumuni. Farba jest obecnie chyba najtańszą metodą  aby urozmaicić swoje wnętrze. Wzorzyste tapety są dość drogie – biorę pod uwagę zakup kleju, bałagan niezliczone frustracje…choć wzorzysty efekt często rekompensuje na wszystkie niedogodności. Alternatywa? Jest i alternatywa :)

IMG_3182IMG_3187IMG_3188

Oczywiście, że zrobiłam próby ;) Co prawda nałożyłam farbę pędzlem i przeturlałam wałek po arkuszu papieru, ale rzeczywiście jeszcze działają! Takie cudowne wałki często zalegają w polskich piwnicach, ponieważ ich popularność była ogromna w PRL-u. Są gumowe a ich działanie jest oparte na technice fleksodruku. Najmodniejszy w tamtym czasie był kolor  srebrny – sam styl – a takie wałeczki były dostępne w sklepach chemicznych. Ambitniejsi , którzy chcieli mieć niepowtarzalne wnętrze zamawiali własne wzory. Były one później pieczołowicie przechowywane – pożyczane tylko osobom  zaufanym – najczęściej najbliższej rodzinie.

Dotarłam do informacji, że najstarszy zakład produkujące takie wałeczki znajduję się w Czechach i działa od 1920 roku – potraktujcie ją raczej dość luźno… Technika ta nie do końca odeszła do lamusa, sami zobaczcie jak wyglądają współczesne! Są piękne!

Aha i jeszcze jeden plus – OGROMNY PLUS – nie ma ograniczeń kolorystycznych ;)Painterly-Patterned-Wallpaper-Rollers-1 Painterly-Patterned-Wallpaper-Rollers-6 zbior

  Skusicie się na taką alternatywę? To co stare niekoniecznie jest złe ;) A! Witam wszystkich nowych odwiedzających – fajnie, że wpadliście :) Miło Was gościć :)))
Pozdrawiam, Ania.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

21 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.