Szlagmetal – czyli niepozorne płatki o wielkich możliwościach.

1

 Chciałabym pokazać Wam jedną z moich ulubionych technik pozłotniczych w której używa się szlagmetal . Szlagmetal to  cienkie płatki metalu kutego imitujące złoto.  Moim zdaniem to najlepszy sposób na imitację złota – żadna farba nie da takiego efektu :) Jeśli jesteście ciekawi jak wykonać złocenie za pomocą szlagmetalu to ten wpis powinien przypaść Wam do gustu.

 To tej techniki użyłam przy dekoracji szufladek w naszej zielonej konsolce ( KLIK do wpisu ) Wówczas zostawiliście pod wpisem wiele pozytywnych komentarzy, pytając jednocześnie o tą technikę.  Nie jest ona wybitnie ciężka, jednak by pozłota wyszła idealnie należy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie wyposażenie. Sama pozłota z wykorzystaniem szlagmetalu może przybrać kilka efektów końcowych w zależności od naszej dokładności – zawsze jednak wygląda zjawiskowo! Do pokazania Wam pracy z tym materiałem użyłam bukowych literek. 

8

Pozłota wykonana za pomocą szlagmetal u   jest niezwykle zjawiskowa i może być wykonana na wielu materiałach i w połączeniu z innymi technikami zdobniczymi lub malarskimi. Można nakładać je na powierzchnie płaskie, rzeźbione, faturowane, płaskie czy chropowate. Wymaga jednak minimum wiedzy i wprawy. Radzę wiec by przed wykonaniem jej na docelowym obiekcie zrobić próby i testy by zweryfikować teorię z swoimi zdolnościami w jej nakładaniu. Szybko dojdziecie do wprawy jednak moim zdaniem nie powinno się omijać tego etapu, ponieważ płatki mogą zachowywać się nieprzywidywanie ;)

Materiały :

Do wykonania tej techniki potrzebujecie:

 • szlagmetal w płatkach
 • mikston / do klejenia
 • 3 pędzle / do nałożenia mikstonu / do nanoszenia płatków / do wygładzania powierzchni
 • werniks / do zabezpieczenia
 • nożyczki z kartkami do cięcia płatków / opcjonalnie jeśli mamy potrzebę

7

Proces nakładania pozłoty:

Cały proces zaczynamy od nałożenia mikstonu. Jest to płyn który możemy kolokwialnie nazwać klejem, bo to właśnie dzięki niemu płatki szlagmetal u przylegają do zdobionych powierzchni. W wypadku gdy mamy do czynienia z powierzchnią chłonną może on również służyć za grunt.  Nakładanie preparatu jakim jest mikston jest bardzo proste – jest nieco bardziej gęsty niż woda, konsystencją i zapachem przywodzi na myśl medium do fab akrylowych . Powierzchnię pokrytą  cienką  warstwą mikstonu zostawiamy do wyschnięcia na minimum 1 godzinę  po czym można zacząć nakładać płatki. Macie na to sporo czasu, ponieważ według producenta schnie on do 12 godzin. Płatki szlagmetal u najlepiej nakładać za pomocą płaskiego, lecz szerokiego pędzla wykorzystując elektrostatyczność. W tym wypadku mój nowy nabytek nie zdał egzaminu – pominę więc jego obecność a na filmie zobaczycie że  nie używam żadnego pędzla czy innego narzędzia .

10

3

1

Nie zależało mi na efekcie złota idealnego ( wręcz polerowanego ), a czegoś bardziej idącego w efekt marmurka. Do obu efektów użyłabym tych samych materiałów, różnica bowiem polega na technice. Ta którą Wam prezentuję jest dość chaotyczna, nie przywiązująca uwagi do czystości pracy i precyzji nakładania  płatków. Dlatego na powierzchni moich liter pojawił się specyficzny rysunek.

Pozłota do której wykorzystuje się szlagmetal wymaga zabezpieczenia – tu powtarzam teorię ponieważ sama nie zauważyłam efektu utleniania który powinien zachodzić na powierzchni  metalu. Lakier wodny (  LuxDecor )  przytłumia efekt pozłoty – nie próbowałam natomiast nigdy lakierów poliuretanowych i nie wiem jaki efekt dałoby takie połączenie. Werniks który widzicie na zdjęciach i filmie pozytywnie mnie zaskoczył – powierzchnia nie zmieniła odcienia oraz nie straciła połysku.  Na szlagmetal można nanosić patynę, oraz eksperymentować z przecierkami – brzmi apetycznie? :>

12

11

Film: 

Tutaj znajdziesz więcej informacji i zobaczysz jak nakładać szlagmetal:

https://www.youtube.com/edit?o=U&ar=2&video_id=VU9TLq4EPmQ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

25 Comment

 1. Wow! Przyznaję, że wcześniej nie miałam pojęcia o takich technice, a znalazło by się u mnie parę takich rzeczy, które wymagałyby odświeżenia i myślę, że złoty kolor sprawdziłby się tam naprawdę dobrze!

 2. Ja również pierwszy raz spotykam się z taką formą zdobienia. Przyznam, że bardzo efektownie to wygląda i chyba sama wypróbuję zrobić coś podobnego :)

 3. Super wyszły! Zawsze wydawało mi się to mega skomplikowane, ale może kiedyś spróbuję. Podoba mi się ten „pazłotkowy” efekt!

 4. Efekt końcowy jest naprawdę zaskakujący. Nigdy wcześniej nie słyszałam o takiej technice więc tym bardziej jestem zaskoczona, że coś tak prostego może być tak bardzo efektowne.

 5. Jaki piękny efekt :) Cudowna metoda

 6. Wyszło świetnie :) podoba mi się

 7. Super to wygląda! Zdecydowanie uwielbiam taki styl. Można tak naprawdę łatwym sposobem zrobić coś z niczego :)

 8. Inspirujący wpis. Pozdrawiam

 9. Inspirujący wpis. Pozdrawiam

 10. A ja się tyle nagłowiłam w jaki sposób ludzie uzyskują taki ciekawy, złoty efekt. Bardzo mi się podoba i na pewno wypróbuję u siebie :)

 11. 3G says: Odpowiedz

  Nigdy o tym nie słyszałam, a jest to po prostu mega genialne i kreatywne! Super!

 12. Ale cudeńko :D

 13. Wygląda to nieprzyzwoicie dobrze <3

 14. Bardzo pomysłowo i kreatywnie.

 15. Genialnie to wygląda :)

 16. Świetny pomysł :) zainspirowałaś mnie, zaraz lecę do sklepu i tworzę takie u siebie.
  Zapraszam również do lektury mojego bloga http://wnetrzadlaciebie.com

 17. Ostro zaczęłam eksperymentować z tymi płatkami. Urocze są *-*

 18. Człowiek ciągle się uczy, nigdy wcześniej nie słyszałem o tej technice :)

 19. Cudowny, kreatywny blog. Szkoda, że tak rzadko pojawiają się nowe wpisy.

 20. Ja odkryłem takie płatki zeszłej jesieni. Super sprawa!

 21. Efekt jest naprawdę oryginalny. Podobają mi się bardzo takie dekoracje.

 22. Przepiękny materiał. Na pewno można go wykorzystać na wiele sposobów, do zmiany wyglądu ram obrazów, mebli, drewnianych dekoracji. Myślę, że lepiej coś odrestaurować, nadać temu nowe życie niż wyrzucić i kupić kolejny mebel.

 23. Dla mnie zupełna nowość. Muszę wypróbować, bo efekt wspaniały :)

 24. Bardzo mi się spodobał ten efekt!

 25. Oj wiemy coś na ten temat. Spędziliśmy trochę czasu nad tymi płatkami :)

Dodaj komentarz

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.