Blog,  Kreatywne rozwiązania,  Projekty DIY

Szlagmetal – czyli niepozorne płatki o wielkich możliwościach.

 Chciałabym pokazać Wam jedną z moich ulubionych technik pozłotniczych w której używa się szlagmetal . Szlagmetal to  cienkie płatki metalu kutego imitujące złoto.  Moim zdaniem to najlepszy sposób na imitację złota – żadna farba nie da takiego efektu :) Jeśli jesteście ciekawi jak wykonać złocenie za pomocą szlagmetalu to ten wpis powinien przypaść Wam do gustu.

 To tej techniki użyłam przy dekoracji szufladek w naszej zielonej konsolce ( KLIK do wpisu ) Wówczas zostawiliście pod wpisem wiele pozytywnych komentarzy, pytając jednocześnie o tą technikę.  Nie jest ona wybitnie ciężka, jednak by pozłota wyszła idealnie należy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie wyposażenie. Sama pozłota z wykorzystaniem szlagmetalu może przybrać kilka efektów końcowych w zależności od naszej dokładności – zawsze jednak wygląda zjawiskowo! Do pokazania Wam pracy z tym materiałem użyłam bukowych literek. 

8

Pozłota wykonana za pomocą szlagmetal u   jest niezwykle zjawiskowa i może być wykonana na wielu materiałach i w połączeniu z innymi technikami zdobniczymi lub malarskimi. Można nakładać je na powierzchnie płaskie, rzeźbione, faturowane, płaskie czy chropowate. Wymaga jednak minimum wiedzy i wprawy. Radzę wiec by przed wykonaniem jej na docelowym obiekcie zrobić próby i testy by zweryfikować teorię z swoimi zdolnościami w jej nakładaniu. Szybko dojdziecie do wprawy jednak moim zdaniem nie powinno się omijać tego etapu, ponieważ płatki mogą zachowywać się nieprzywidywanie ;)

Materiały :

Do wykonania tej techniki potrzebujecie:

  • szlagmetal w płatkach
  • mikston / do klejenia
  • 3 pędzle / do nałożenia mikstonu / do nanoszenia płatków / do wygładzania powierzchni
  • werniks / do zabezpieczenia
  • nożyczki z kartkami do cięcia płatków / opcjonalnie jeśli mamy potrzebę

7

Proces nakładania pozłoty:

Cały proces zaczynamy od nałożenia mikstonu. Jest to płyn który możemy kolokwialnie nazwać klejem, bo to właśnie dzięki niemu płatki szlagmetal u przylegają do zdobionych powierzchni. W wypadku gdy mamy do czynienia z powierzchnią chłonną może on również służyć za grunt.  Nakładanie preparatu jakim jest mikston jest bardzo proste – jest nieco bardziej gęsty niż woda, konsystencją i zapachem przywodzi na myśl medium do fab akrylowych . Powierzchnię pokrytą  cienką  warstwą mikstonu zostawiamy do wyschnięcia na minimum 1 godzinę  po czym można zacząć nakładać płatki. Macie na to sporo czasu, ponieważ według producenta schnie on do 12 godzin. Płatki szlagmetal u najlepiej nakładać za pomocą płaskiego, lecz szerokiego pędzla wykorzystując elektrostatyczność. W tym wypadku mój nowy nabytek nie zdał egzaminu – pominę więc jego obecność a na filmie zobaczycie że  nie używam żadnego pędzla czy innego narzędzia .

10

3

1

Nie zależało mi na efekcie złota idealnego ( wręcz polerowanego ), a czegoś bardziej idącego w efekt marmurka. Do obu efektów użyłabym tych samych materiałów, różnica bowiem polega na technice. Ta którą Wam prezentuję jest dość chaotyczna, nie przywiązująca uwagi do czystości pracy i precyzji nakładania  płatków. Dlatego na powierzchni moich liter pojawił się specyficzny rysunek.

Pozłota do której wykorzystuje się szlagmetal wymaga zabezpieczenia – tu powtarzam teorię ponieważ sama nie zauważyłam efektu utleniania który powinien zachodzić na powierzchni  metalu. Lakier wodny (  LuxDecor )  przytłumia efekt pozłoty – nie próbowałam natomiast nigdy lakierów poliuretanowych i nie wiem jaki efekt dałoby takie połączenie. Werniks który widzicie na zdjęciach i filmie pozytywnie mnie zaskoczył – powierzchnia nie zmieniła odcienia oraz nie straciła połysku.  Na szlagmetal można nanosić patynę, oraz eksperymentować z przecierkami – brzmi apetycznie? :>

12

11

Film: 

Tutaj znajdziesz więcej informacji i zobaczysz jak nakładać szlagmetal:

https://www.youtube.com/edit?o=U&ar=2&video_id=VU9TLq4EPmQ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

33 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.