Blog,  Codzienność,  Nasz dom,  Projekty DIY

Ogród w słoiku . Zamknięty ekosystem.

 Za skrzata robiłam dla rodziców laurki – rysowane kredkami, malowane farbami czy mazakami – małe dzieła sztuki nowoczesnej, które przemawiały jedynie do dwóch osób na całym bożym świecie – mamy i taty. Tata zasiadł wówczas na stanowisku samozwańczego kustosza skrzynki w której przechowuje to co wyszło spod rąk moich i młodszej w celu obdarowania tej najwspanialszej pary. Zapoczątkowana wówczas tradycja trwa do dziś, tylko że skrzynka przestała mieścić swój bagaż. Lata mijały, a laurki zmieniły nieco swój wymiar – do skrzynki nie mieszczą się od kilkunastu lat. Przyszedł czas na ogród w słoiku .

1

 

Ogród w słoiku – pierwszy raz miałam z nim styczność przy okazji artykułu z 2013 roku który mówił o ogrodzie pana Latimer’a, który w 1960 roku włożył do butli trzy sadzonki i tak zaczęła się historia ogrodu który rośnie po dziś dzień. Spróbowałam i ja – powstały trzy ekosystemy, a Wam już piszę od czego zacząć i na co zwrócić uwagę.

Wybór pojemnika.

Początkowo zdecydowałam się na szklaną butelkę, jednak szybko przekonałam się że mój wybór nie był najlepszy. Nie ze względu na rodzaj szklanego naczynia a jakość szkła – było bardzo grube i mocno przekłamywało przestrzeń.  Z perspektywy czasu radziłabym Wam szukać takiego pojemnika, które nie ma skaz powstałych na etapie produkcji. Otwór ma również duże znaczenie – warto już na samym początku zastanowić się co będzie Waszym korkiem, który zamknie cały ekosystem. Ja zrobiłam jesionowe dekielki, ale Wam posłużyć może zwyczajny korek, czy grubsza gałązka.

Drenaż.

W moim ogrodzie w butelce drenażem są zwykłe kamyczki, które wygrabiłam w naszym warzywniaku. Jest to warstwa, którą w pojemniku tworzymy jako pierwszą. Drenaż uchroni ziemię i korzonki przed staniem w wodzie. Słyszałam że nadaje się na to również węgiel drzewny który dodtkowo chronić ma przed pleśnią.

Ziemia.

Powinna być dobrana odpowiednio do preferencji roślin i jest umieszczana na drenażu. W moich ogrodacj znajduje się gleba leśna.

Rośliny i akcesoria.

Kocham las i właśnie las zamknęłam w szkle.  Przemek pomógł mi w poszukiwaniu odpowiedniej flory, są więc mchy, porosty ( na patykach ) paprotki, coś bliżej nie wiadomego i sadzonki klonu. Ważne by zwrócić uwagę na rozmiar roślinek – teoria brzmi że nie powinny za szybko rosnąć… Ja mam paprotki i klony  – żyję nadzieją że nie rozwalą szklanego naczynia zbyt szybkim wzrostem.

Moim zdaniem ogród w słoiku jest świetną alternatywą dla tych z nas, którzy nie są w stanie dbać o swoje rośliny  w takim stopniu w jakim jest to zalecane. Ten mały ekosystem raz podlany zadba sam o siebie – woda w nim krąży napędzając życie roślin. Nie powinny się jednak znajdować się bezpośrednio na słońcu – by nie zagotować wody i by rośliny się nie poparzyły

w szkle

las w słoiku

Na moim filmie zobaczycie cały proces powstania ogrodu w szkle :)

Jak zachowa się mój  ogród w słoiku? Nie mam pojęcia, ale w skrytości serducha mam nadzieję, że będą żyły długo w swoim nieśpiesznym rytmie.  Mam nadzieję że będzie leniwy….

Buziaki!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

16 komentarzy

 • Karolina

  Piękne, swoje które mieszkały w leśnym pokoju córki wczoraj wywaliłam. Po pierwsze wszystko zaczęło gnić i zarastać pleśnią. Po drugie nagle moje domowe rośliny zaczęły chorować, akurat te w pokoju córki. W szklanych lasach nie brakowało „robaczków”. Także nigdy więcej choć uwielbiam i bardzo mi się te lasy zamknięte w szkłach podobają

  • Projekt Cacko

   :O
   Mam nadzieję że mnie to nie spotka… Słyszałam od innych że wychodzi pleśń, ale zastanawiam się jak mogło to przejść na inne rośliny domowe – przecież to jest zakorkowane. Długo żyły w zdrowiu?

 • sprężyny katowice

  Wygląda genialnie, super się komponuje z białym wnętrzem. Jednak troche mnie przeraziły te wyżej wspomniane przygody z pleśnią czy robaczki…. :D daj może znać za jakiś czas, jak tak się Twój szklany ogród ma :)

 • Maelin

  Hej, nie można całkiem zamykać pojemnika zanim nie ustabilizuje sie ekosystem w środku :) zaparowane wnętrza oznacza że jest tam trochę za mokro, natomiast całkowity brak pary (nawet nad ranem) oznacza że jest za sucho. Lasek należy na początku przewietrzać i zamykać kiedy odparuje a potem obserwować. Podlewanie takiego lasu najlepiej prowadzić zakraplaczem, takim do uszu… Po jednej kropli. Roślinki muszą mieć zbliżone zapotrzebowanie na wodę i stanowisko. Dobrze pomiędzy drenaż a ziemię wysypać zawartość kilku kapsułek węgla aktywnego (z apteki) – to załatwi sprawę mikroorganizmów chorobotwórczych i dodatkowo będzie filtrem. Gnicie wynika że zbyt dużej ilości wilgoci. Jeśli jedna roślinka gnije a reszta ma się dobrze, to ta jedna najprawdopodobniej ma inne potrzeby i trzeba ją wymienić… Ja swój pierwszy lasek wywaliłam jak wróciłam z wakacji. Niestety nie wytrzymał 2tygodni rozłąki, chociaż miał już kilka miesięcy… Powodzenia ! :)

 • Nakos

  kupiłam ostatnio taki w biedronce – w sklepie wyglądał super, kosztował tylko 15 zł a był naprawdę duży. nie wiem czemu ale jak po 2 dniach podlałam to mech strasznie zciemniał, podgnił i no niestety nie wygląda to już atrakcyjnie… stoi ale planuję wyrzucić. no chyba, że uda mi się jakoś uratować tą sytuację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.