Blog,  Praca z drewnem,  Projekty DIY

Odnawianie starych foteli – part 1 – konstrukcja drewniana.

Gdyby przejść się po polskich śmietnikach dysponując odpowiednią ilością czasu, wygodnym i ciemnym strojem roboczym oraz stylowym i zwrotnym wózeczkiem ( bardzo ważne by był również odpowiednio pakowny ) bylibyśmy w stanie urządzić sobie dom. Czy uwłacza mi, że wyszarpuję strupki z objęć różnokolorowych worków w których znajdują się resztki jedzenia? Nie. Czy mam ochotę przekopywać kupkę dywanów i opon? Mam. Czy ktoś poza mną patrzy w kierunku wyrzuconych mebli z pożądaniem? Tak – panowie z ładunkiem w kroczu który ulewa się nogawkami, a w dłoniach dzierżą fioletową oranżadę. Jak mam szczęście to uda mi się ich ubiec zanim zasiądą na takowym staruszku zostawiając na nim ślad swojej bytności w postaci bliżej niekreślonej substancji która potrafi zmieniać barwę w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Czasem jednak trzeba się dogadać. Gdy moja młodzieńcza witalność przegrywa z dużą odległością sięgam do kieszeni, w której zazwyczaj siedzi parę złotówek i wówczas mam pewność że mebel jest mój. Przy odrobinie chęci jesteśmy w stanie odczarować te smutne konstrukcje. Wystarczy tylko chęć i pomysł – wiedzę znajdziecie w internecie :)

7

Ta dwójka czekała na wywóz z rodzinnego podjazdu w kierunku bliżej nieokreślonym. Spod dywanów i starych opon majaczyła kobaltowa tapicerka, która początkowo nie zdradzała z czym mamy do czynienia, ale na tyle skutecznie przykuła wzrok że zdecydowaliśmy się zatrzymać auto. Wywóz odpadów  wielkogabarytowych stał się okazją na pozyskanie nowych skarbów. Jest moc :)

Zaczynamy od wymontowania siedziska. Śruby mocujące siedzisko do konstrukcji drewnianej ukryte są w nim samym. Należy ściągnąć płótno zasłaniające sprężyny ( spód ) oraz plecy – płytę obłożoną tkaniną przyłapaną nićmi. W moim przypadku były to śruby 10.Tapicerka póki co odłożona na bok – zajęłam się drewnianą konstrukcją.

6

5

4

Bukowa konstrukcja lata świetności miała już za sobą, była mocno zawilgocona a sam lakier trzymał się już chyba na ” dobre chęci „. Przyjaciółka cyklina pomogła – jak zawsze zmuszona jest wyręczać mnie w najcięższej robocie. Poradziła sobie  – lakier odpuścił. Na wskutek zawilgocenia puścił klej – okazało się że kazeinowy. Całość musiałam rozbić posiłkując się mięśniami Przemka oraz oczyścić z kleju przed ponownym sklejeniem – ważna czynność, o której powinniście pamiętać. Większość klei z starych mebli usuniecie za pomocą opalarki i szpachelki. Jeśli wpadnie Wam do głowy pomysł by pominąć ten etap to musicie się przygotować na to że z czasem się to na Was zemści. Po prostu klej nie będzie trzymać a pięknie odnowione krzesło, fotel czy taborecik runie jak domek z kart. Przed samym sklejeniem przeszlifowałam wszystkie elementu uważając na to by nie uszkodzić czopów – gradacja 150 wystarczyła. Klejenie to już wyższa szkoła jazdy – bez Przemka bym sobie nie poradziła. W tym przypadku ważne było sklejenie całości w taki sposób by w przyszłości otwory wykonane w nim pod śruby zgadzały się z tymi w siedzisku. Jestem tylko kobietą i znam swoje ułomności – jedną z nich jest właśnie brak konstrukcyjnego myślenia. Tzn myślenie konstrukcyjne mam, nawet nie zdarzyło mi się jeszcze na nim zawieść, ale Przemek jest w stanie przewidzieć więcej niż ja. Szczęściara ze mnie – bez niego w tym przypadku bym poległa – miałam problem z równoległością nóg.

3 21

Na tym etapie stanęłam. Konstrukcja złożona czeka na wybór odpowiedniej tapicerki. Odkąd kręcę filmy i umieszczam je na swoim kanale YT   myślałam że już wszyscy wiecie, że jestem dostępna również w tamtym miejscu.  Okazało się, że nie koniecznie. Ci z Was którzy jeszcze mnie tam nie widzieli niech czują się zaproszeni i w tamte rejony. Co prawda – treści na blogu i na kanale póki co się duplikują ale wszystko wskazuje na to że będę musiała je z czasem troszeczkę rozdzielić. O! Tu podsyłam Wam film właśnie z kanału w którym pokazuję moją przeprawę z fotelami, no i Janek ma tam swoje 5 min :) Sam kanał jest dostępny o TU.

 Pozdrawiam czule! Ania.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

25 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.