Blog,  Praca z drewnem,  Projekty DIY

Odnawianie starych foteli – part 1 – konstrukcja drewniana.

Gdyby przejść się po polskich śmietnikach dysponując odpowiednią ilością czasu, wygodnym i ciemnym strojem roboczym oraz stylowym i zwrotnym wózeczkiem ( bardzo ważne by był również odpowiednio pakowny ) bylibyśmy w stanie urządzić sobie dom. Czy uwłacza mi, że wyszarpuję strupki z objęć różnokolorowych worków w których znajdują się resztki jedzenia? Nie. Czy mam ochotę przekopywać kupkę dywanów i opon? Mam. Czy ktoś poza mną patrzy w kierunku wyrzuconych mebli z pożądaniem? Tak – panowie z ładunkiem w kroczu który ulewa się nogawkami, a w dłoniach dzierżą fioletową oranżadę. Jak mam szczęście to uda mi się ich ubiec zanim zasiądą na takowym staruszku zostawiając na nim ślad swojej bytności w postaci bliżej niekreślonej substancji która potrafi zmieniać barwę w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Czasem jednak trzeba się dogadać. Gdy moja młodzieńcza witalność przegrywa z dużą odległością sięgam do kieszeni, w której zazwyczaj siedzi parę złotówek i wówczas mam pewność że mebel jest mój. Przy odrobinie chęci jesteśmy w stanie odczarować te smutne konstrukcje. Wystarczy tylko chęć i pomysł – wiedzę znajdziecie w internecie :)

7

Ta dwójka czekała na wywóz z rodzinnego podjazdu w kierunku bliżej nieokreślonym. Spod dywanów i starych opon majaczyła kobaltowa tapicerka, która początkowo nie zdradzała z czym mamy do czynienia, ale na tyle skutecznie przykuła wzrok że zdecydowaliśmy się zatrzymać auto. Wywóz odpadów  wielkogabarytowych stał się okazją na pozyskanie nowych skarbów. Jest moc :)

Zaczynamy od wymontowania siedziska. Śruby mocujące siedzisko do konstrukcji drewnianej ukryte są w nim samym. Należy ściągnąć płótno zasłaniające sprężyny ( spód ) oraz plecy – płytę obłożoną tkaniną przyłapaną nićmi. W moim przypadku były to śruby 10.Tapicerka póki co odłożona na bok – zajęłam się drewnianą konstrukcją.

6

5

4

Bukowa konstrukcja lata świetności miała już za sobą, była mocno zawilgocona a sam lakier trzymał się już chyba na ” dobre chęci „. Przyjaciółka cyklina pomogła – jak zawsze zmuszona jest wyręczać mnie w najcięższej robocie. Poradziła sobie  – lakier odpuścił. Na wskutek zawilgocenia puścił klej – okazało się że kazeinowy. Całość musiałam rozbić posiłkując się mięśniami Przemka oraz oczyścić z kleju przed ponownym sklejeniem – ważna czynność, o której powinniście pamiętać. Większość klei z starych mebli usuniecie za pomocą opalarki i szpachelki. Jeśli wpadnie Wam do głowy pomysł by pominąć ten etap to musicie się przygotować na to że z czasem się to na Was zemści. Po prostu klej nie będzie trzymać a pięknie odnowione krzesło, fotel czy taborecik runie jak domek z kart. Przed samym sklejeniem przeszlifowałam wszystkie elementu uważając na to by nie uszkodzić czopów – gradacja 150 wystarczyła. Klejenie to już wyższa szkoła jazdy – bez Przemka bym sobie nie poradziła. W tym przypadku ważne było sklejenie całości w taki sposób by w przyszłości otwory wykonane w nim pod śruby zgadzały się z tymi w siedzisku. Jestem tylko kobietą i znam swoje ułomności – jedną z nich jest właśnie brak konstrukcyjnego myślenia. Tzn myślenie konstrukcyjne mam, nawet nie zdarzyło mi się jeszcze na nim zawieść, ale Przemek jest w stanie przewidzieć więcej niż ja. Szczęściara ze mnie – bez niego w tym przypadku bym poległa – miałam problem z równoległością nóg.

3 21

Na tym etapie stanęłam. Konstrukcja złożona czeka na wybór odpowiedniej tapicerki. Odkąd kręcę filmy i umieszczam je na swoim kanale YT   myślałam że już wszyscy wiecie, że jestem dostępna również w tamtym miejscu.  Okazało się, że nie koniecznie. Ci z Was którzy jeszcze mnie tam nie widzieli niech czują się zaproszeni i w tamte rejony. Co prawda – treści na blogu i na kanale póki co się duplikują ale wszystko wskazuje na to że będę musiała je z czasem troszeczkę rozdzielić. O! Tu podsyłam Wam film właśnie z kanału w którym pokazuję moją przeprawę z fotelami, no i Janek ma tam swoje 5 min :) Sam kanał jest dostępny o TU.

 Pozdrawiam czule! Ania.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

25 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.