Blog,  Nasz dom,  Odnawianie mebli,  Praca z drewnem,  Projekty DIY

Malowanie mebli – konsolka w naszej sypialni.

 No i jestem… Hej, hej! Jest tu Kto?

Jestem szczęściarą – przyciągam do siebie stare i zniszczone meble. Działam na nie jak magnes ;) Maj był szczególnie urodzajnym miesiącem -poza pikną szafą dostałam również konsolkę. Konsolka  ( przepraszam Piotrze, za to co teraz napiszę ) miała zniszczony fornirowany blat. Nie były to giga ubytki a delikatne acz liczne przeszliwy do płyty. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło – bez krępacji mogłam zaplanować malowanie w pełen kolor. Jak ratować stare meblegdy nie mamy warsztatu i umiejętności? Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest sięgnięcie po powłokę kryjącą, czyli malowanie mebli . Nie tylko o tradycyjnych farbach tu mowa… a może by tak pozłota, farba kredowa, akrylowa i lakier akrylowy ?

Konsolka trafiła do nas po wstępnej obróbce – poprzedni właściciel zaczął ją samodzielnie odnawiać. Stara powłoka była ściągnięta, ale miejscami przy okazji jej usuwania zrobiono przeszlify, a w innych miejscach ubytki w fornirze uzupełniono szpachlą. W sumie był mi to nawet na rękę – bez wyrzutów sumienia mogłam iść w pełne krycie. Chodził po po głowie pewien kolor, a że od pewnego czasu chciałam przetestować łączenie dwóch linii farb to Bóg stworzył i ku temu okazję. Okazja czyni akt stwórczy ;)

jak odnawiać meble

stare meble

Teoria głosiła, że nie będzie problemu, ale praktyka nie zawsze z tą pierwszą pod rękę chodzi. Od ręki do dyspozycji miałam  dwa rodzaje farb, ale w gruncie rzeczy obie akrylowe: farba kredowa Ambiente Chalky Colors oraz akryl Flow – obie tego samej marki : Renesans. Jako pojedyncze produkty są świetne, ale … mam jedno ale. Kredowa Ambiente Chalky Colors ma delikatne kolory, a w palecie nie znalazłam tego czego szukałam – ciemnej zieleni.  Akryl Flow ma za to małą pojemność, jest za to mocno na pigmentowany o żywych i intensywnych kolorach; ma również mocne krycie. Teoretycznie obie linie to akryle – teoretycznie można je więc łączyć… Praktycznie musiałam spróbować.

Efekt? Zadowalający i to bardzo! Obie farby świetnie się mieszały. Miałam jednak trudność z bardzo gęstą farbą kredową i tą musiałam z wyczuciem rozcieńczyć z wodą zanim dodałam do niej akryl Flow. To co zobaczycie to efekt połączenia : Ambiente Chalky Colors w kolorze nr 6 ( Etrurian Black ) i akryl Flow w kolorze nr 28 ( turkusowy ). Wyszła bardzo ciemna zieleń – taką jaką chciałam! Jeśli chodzi o właściwości uzyskanej  farby to również  jestem zadowolona – świetne krycie, nie podnosiła włosków i nie odbarwiała się na powierzchni ( co czasem ma miejsce gdy malujemy dębinę wodną farbą – tu był dębowy fornir ), nie przyciągała brudów. Szybko schnęła a w momencie jej matownia pod lakier akrylowy nie brylowała się, nie weszła z nim w reakcję. Wszystko było ok i tak jak powinno :)

Ja

malowanie mebli

Z szufladkami pierwsze podejście było niewypałem, ale gdybym nie spróbowała to bym się nie przekonała. Zamierzałam położyć pozłotę w prostym wzorze, ale wyglądało to… kiepsko ( zobaczycie w filmie ). Drugim krokiem było ratowanie sytuacji i nałożenie płatków na całą powierzchnię frontu – z tego efektu jestem już zadowolona :) Pozłoty nie zabezpieczyłam lakierem – nie jestem specjalistą w tym temacie, ale doszły mnie słuch że może ona korodować i chcę się przekonać czy to prawda. Czas pokaże. Delikatne, czarne uchwyty kupiłam w Leroy Merlin i fajnie korespondują w gałkami z szafy która stoi w bliskim sąsiedztwie konsolki. I tyle w temacie :)

IMG_0549

pozłota

malowanie mebli

Więcej dowiecie się z filmu – zobaczycie jak nakładam pozłotę, mieszam i maluję…. szlifowanie chyba też się tam znajdzie. W kadrze zobaczycie naszą sypialnię, która nabiera kolorów.  Mam nadzieję że skorzystacie i natchnie Was  to do Waszych działań :)

 

Pozdrawiam, Ania :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

52 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.