Blog,  Codzienność,  Nasz dom

Drewniana ława.

 Problemem osób mieszkających w domu rodzinnym jest wszechobecny brak miejsca. Mam wrażenie, że nas problem ten dotyka w większym stopniu niż innych. My zasypujemy rodziców przejawami naszej radosnej twórczości. Salon zdominował dwumetrowy olbrzym na stalowych nogach, w kuchni jak okiem sięgnąć paterki, tacki, deski, itp ( część z nich powstało jeszcze w czasach liceum :) Tu jakaś ława, tam stolik a w rogu komódka… Śmiejemy się, że jeszcze domu nie skończyliśmy ale meble już mamy – trochę nie w tej kolejności zaczęliśmy ;) Przemek podrzucił mi do wykończenia ławę którą  ostatnio wykonał ( tzn przed ostatnią – ostatnia czeka jeszcze na pracowni w stanie surowym ). Pięknie usłojona ława wykonana z starego jesionu stanęła w naszej małej przestrzeni życiowej. Dopasowana do naszych potrzeb i metrażu, którym obecnie dysponujemy.

1

Wykonana wedle starych reguł stolarskich – bez użycia kleju, gwoździ czy wkrętów…  To prawda że stare techniki są czasochłonne, że trzeba dobrze znać drewno i jego nawyki i że nie każdy współczesny stolarz ma do czynienia z tarcicą…. W poszukiwaniu odpowiedniego materiału przejeżdżamy nawet do 200 km od miejsca  w którym mamy pracownię. Zdarza się, że kupujemy drewno, które jest jeszcze zbyt świeże by cokolwiek z niego robić i pozwalamy mu wolno schnąć aby pozbyć się naprężeń. To wszystko wymaga czasu liczonego w latach a nie w dniach czy nawet w miesiącach. Zdarza się, że rodzina, przyjaciele czy znajomi przywożą nam piękne stare kolce, bo wiedzą ile czasu zajmuje sezonowanie tarcicy aby ta miała jak najlepsze parametry.

2 3 4

Ten postęp, który obserwuję w meblarstwie jest niepokojący – współcześnie zapomina się o wiedzy którą zdobyły poprzednie pokolenia i kroczymy w kierunku bylejakości. Byle jakie materiały, byle jakie łączenia, byle jakie wykończenie…

 Zdrówka, Ania.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.