Blog,  Kreatywne rozwiązania,  Projekty DIY

DIY – sekretarzyk z europalet

 Witajcie! Dzisiejszy wpis powstał na Waszą prośbę :) Sekretarzyk najwidoczniej przypadł Wam do gustu:))) Cieszę się ogromnie!  Krok po kroku opiszę Wam etapy jego tworzenia – będzie to wersja lepiej opisana niż ta na stronie Wkręconych w dom, przez co łatwiejsza do odtworzenia. Zapraszam :)

Jest to projekt konkursowy przygotowany właśnie na prośbę Wkręconych w dom, dlatego używam w nim wyłącznie narzędzi dostarczonych przez organizatora, dlatego jest tak dużo Boscha.

Będziecie potrzebowali:b

1. Mój pierwszy etap prac polegał na rozebraniu jednej z europalet i wyszlifowaniu każdego elementu z osobna, oraz ponownym złożeniu jej za pomocą wkrętów. Właśnie ta paleta posłużyła mi za zrobienie głównego elementu, czyli blatu.

c
d

2. Chciałam zaingerować w bryłę blatu, dlatego wyrzynarką podcięłam front pod kątem i wyszlifowałam go szlifierką.

e

f

3. Dalej pozostajemy w temacie blatu. Wyrzynarką wycięłam wcięcie, które nada całości lekkości i złamie kształt palety.  Nie podam Wam tu żadnych wymiarów, ponieważ każdy z Was powinien na swój własny sposób podejść  do tego tematu – nie lubię odgórnie narzucanych schematów, sami wiecie najlepiej co się Wam podoba ;)

gh

4. Teraz mała demolka ;) Jak widzicie mój sekretarzyk ma dwa blaty: pierwszy standardowy, drugi niższy ( docelowe miejsce takich elementów jak cienkopisy, pędzle, markery ołówki itp. – czyli wszystkiego z czego często korzystam a trochę zagraca biurko ). Wymyśliłam to w ten sposób, że będzie to przestrzeń zamykana, dzięki czemu będę w stanie zyskać więcej miejsca, gdy będzie to konieczne, lub ukryć nasz artystyczny nieład.i

5. Zabieramy się za nogi. Do wykonania czterech nóg potrzebujemy dwóch palet. Przecinamy je wyrzynarką w wyznaczonym miejscu i szlifujemy ;)

i3

i4

6. Czas usztywnić naszą konstrukcję i nadać całości wyglądu. Z odpadów zrobiłam górną cargę, bez niej całość wyglądała pokracznie. Jej długość powinna być równa krótszemu bokowi blatu. Za pomocą długich wkrętów mocujemy ją do blatu.i5

Nogi mocujemy za pomocą długich wkrętów, tak aby połączyć je z górną cargą i blatem.

7. Cała konstrukcja nie była zbyt stabilna, gibała się na nogach, musiałam więc usztywnić ją dodatkową cargą. Cargę wraz z nogami połączyłam za pomocą kołków.

i7 i9

8. W tym momencie pojawia się sklejka – moja miała 4mm grubości. W tym miejscu również nie podam Wam żadnego wymiaru – ponieważ mogą one znacznie różnić się od moich – zależy od Waszego egzemplarza palety. Mocujemy za pomocą gwoździ.

i10 i11

9. Najprzyjemniejsze –  malowanie ;)

i12

10. To będzie chyba najcięższa część – zrobienie szuflad.  W tym miejscu również posłużyłam się odpadami. Aby cała konstrukcja szuflad była stabilna nie wystarczy mocowanie na wkręty – z pomocą przyszły stare techniki  – połączenia kształtowe J Ściągnęłam potrzebne wymiary, wyrzynarka w rękę i do dzieła!

i15 i14

11. Aby szuflady nie wpadały w otwory, musiałam zrobić prowadnice.

i16

12. Szpachlowanie. Ten punk był konieczny. Palety były w bardzo złym stanie – nie zniosłabym widoku tych wszystkich ubytków…

i19

Na tym etapie sekretarzyk jest prawie gotowy,  problemem są jeszcze szczeliny między deseczkami. Chciałam na wierzch położyć piękne dymione szkło, ale niestety różnica w wysokości poszczególnych deseczek jest za duża i szkło brzydko odstawało :/ Z pomocą przyszła sklejka, również mocowana za pomocą gwoździ.

i20i21To jest już koniec :) Warto natrzeć prowadnice i szuflady woskiem, by lepiej łatwiej się je otwierało. Jestem pewna, że każdy z Was dał by sobie radę z takim mebelkiem, ale w razie problemów piszcie – chętnie Wam pomogę :)

IMG_2463

Pozdrawiam, Ania.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.