Blog,  Odnawianie mebli,  Praca z drewnem,  Projekty DIY

Jak chemia domowa niszczy Wasze drewniane meble i podłogi.

Sama nie wiem od czego zacząć. Może od pytania – jakimi produktami czyścicie Wasze meble i podłogi drewniane? Co jeśli te produkty wcale Wam nie służą a wręcz przeciwnie – wprowadzają w materiał takie substancje które w przyszłości uniemożliwią odnowie lub renowację tych mebli/ podłóg? Czemu producenci nie informują swoich klientów przed konsekwencjami używania ich produktów i czemu nie biorą za to prawnej odpowiedzialności? Zaczyna się ciężki czas dla  osób które  odnawiają meble, ponieważ od około 20 – 15 lat ludzie używają chemii typu Pronto czy Cyprys a do pracowni konserwatorskich trafiają meble które są tą chemią przesiąknięte.

intro

Zanim na nasz rynek trafiły produkty do pielęgnacji mebli typu Pronto dbano o meble inaczej. Najczęściej sięgano po mydło i wodę – do tego ściereczka i akcja. Teraz bardzo polarne stały się wszelakie produkty dedykowane bezpośrednio meblom czy podłogom albo wręcz wszystko jest wrzucone do jednego wora z napisem ” do powierzchni drewnianych „. Są one naładowane – powiedzmy roboczo olejami – substancjami które przechodzą przez lakier by finalnie wsiąknąć w drewno. Stanęłam ostatnio przed wyzwaniem odnowienia mebli cioci, która przez kilka lat dbała o nie Cyprysem marki Libella. Produkt ten tak skutecznie wsiąkł w fornir że nie jesteśmy w stanie nałożyć na meble nowej warstwy lakieru, ponieważ się waży, wygląda to mniej więcej tak:

1

 

Nie chcę się tu ponownie powtarzać, ponieważ całą sytuację przedstawiłam Wam w filmie, stanowisko technologa marki Libella również. Wkurza mnie, że na tą chwilę nie widzą problemu po swojej stronie i chyba jedyną szansą przestrzeżenia  innych przed tym produktem jest droga pantoflowa lub zgłoszenie sprawy do rzecznika praw konsumenta. Technolog Libelli ma obowiązek odpowiedzieć na moje pytanie i przedstawić mi środek chemiczny, który zwiąże to co znajduje się w ich produkcie aby nałożenie nowego lakieru stało się możliwe. Musieliśmy sami do  tego dojść posiłkując się wiedzą nieocenionej pani Ewy która przygotowuje dla nas chemię, ale nie każdy ma dostęp do takiego fachowca.

Więcej w filmie, sam produkt o którym w nim mówię wygląda następująco:

CYPRYSY

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

18 komentarzy

 • Paula

  Fajnie, że o tym mówisz. Szczerze mówiąc nie zwracałam nigdy uwagi czym myję swoje meble i choć zazwyczaj była to woda z mydłem/płynem do naczyń (bo to zawsze w domu mam, a inne środki czyszczące niekoniecznie :D), to zdarzało mi się też używać chemii typu Protno czy Cyprys, zupełnie bezrefleksyjnie i bez zastanowienia jak może to wpływać na meble.

  • Projekt Cacko

   O! Płyn do naczyń – u nas też często po niego sięgamy ;)To nie jest wina konsumentów – to wina producentów, dla których nie liczy się dobro klienta a jedynie zyski. Myślisz że do mnie dzwoniła ta kobieta z którą rozmawiałam telefonicznie? Na końcu układu pokarmowego mnie ma – a wraz ze mną jesteś tam i Ty i setki tysięcy innych osób ;) Chyba zgłoszę sprawę rzecznikowi to nie producent pronto by mieć taką siłę by utajnić całość ;)

 • Macarena

  Bardzo przydatny filmik! Szczęśliwie ja nie używam tego typu produktów, do drewnianych mebli – tylko woda z szarym mydłem. Podobny problem będzie pewnie dotyczył coraz popularniejszych chusteczek do mebli.

 • Jadzia

  Jakie produkty możesz w takim razie polecić do czyszczenia/pielęgnacji lakierowanych mebli? Dla mnie jest ważne aby miały antystatyczne działanie.

  • Projekt Cacko

   Niestety nie znam się na chemii domowej :( My myjemy mydłem marsylskim, ale czy ma ono te właściwości na których Ci zależy to ciężko powiedzieć… Musiałabyś spróbować, bo mi ciężko polecić coś z czystym sumieniem jeśli chodzi o elektrostatyczność :(

 • Alicja

  Ja też często nie myślałam nad tym czym myje meble ale po przeczytaniu artykułu zrozumiałam, ze jest to bardzo ważne jeśli nie chcemy zniszczyć sobie drewnianych mebli. Będę wracać na Twojego bloga :)

 • Joanna

  Coś mi się tu nie zgadza. Przy drewnie lakierowanym mamy do czynienia już nie z naturalną powierzchnią drewnianą tylko ze sztuczną, chemiczną powłoką lakierniczą. Oczywiste jest, że lakier nie lubi się z tłuszczem i że lakieru na tłustą powierzchnię nałożyć się nie da. To, że preparaty do drewna zawierają oleje jest właśnie ich siłą. Bo to są preparaty do DREWNA, nie do LAKIERU.

  • Projekt Cacko

   Nie do końca zrozumiałaś o co tu chodzi. Nie wiem czy wiesz, ale olej rozpuszcza lakier -przy dłuższym używaniu np Pronto zniszczysz lakier. Olej rozpuszcza nawet taką chemię jak sika. Oleje te wynikają głęboko co w przypadku mebli fornirowanych uniemożliwi położenie ponownie lakieru. Jest to celowe działanie firm na szkodę konsumenta. Na opakowaniu nie pisze -produkt do drewna-, a do mebli ( nie wszystkie są z litego drewna, część jest fornirowanych.

 • 5parkiet

  Pronto, duluxy i inne marketowe środki to zmora dla podłóg drewnianych. Podłogi lakierowane i olejowane powinny być konserwowane i myte środkami z tej samej linii produktów. Wykonawca który montuję podłogę czy też przeprowadza jej renowację powinien informować i instruować swoich klientów jak profesjonalnie dbać o podłogi.

 • Grzegorz

  Jest taki produkt do dezynfekowania i czyszczenia kuchni SANYTOL w sprayu o zapach cytrusów który nie zawiera chloru i który zabija 99,9 % wirusów , bakterii i grzybów według producenta a przy okazji zabił mój stół z którego zeszła farba od tego środka. Poinformowałem o tym fakcie producenta ale nie był zainteresowany raczej ponieważ nie odpowiedział na wysłaną wiadomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.