Blog,  Praca z drewnem

Bejca do drewna

Postanowiłam przejrzeć naszą chemię barwiącą, zrobić spis inwentarza ;) Zatrzymałam się na bejcach, próba przejścia przez wszystkie tajemnicze buteleczki, słoiczki i fiolki zabrała nieco więcej czasu niż zakładałam. Całoroczna zabawa w mieszanie kolorów  zakończyła się pełną półką specyfików o bliżej nieokreślonych kolorach…  Na pewno wielu z Was miało do czynienia z barwieniem drewna i napotkało na swojej drodze różne rodzaje bejc. Postaram się więc naświetlić Wam czym jest bejcowanie :)

IMG_2914 Najprościej rzecz ujmując bejca jest barwnikiem w postaci roztworów  wodnych lub spirytusowych. W meblarstwie stosuje się ją w celu uwydatnienia rysunku drewna, zmiany naturalnego koloru lub imitacji innych ( najczęściej szlachetnych ) gatunków. Bejca nie jest produktem przeznaczonym do zabezpieczania powierzchni – ZAWSZE należy ją utrwalić lakierem, politurą, woskiem czy lakierem. Jeśli tego nie zrobicie kolor spłowieje, nie mówiąc już o tym, że drewno będzie łapać brud, wilgoć a powierzchnia będzie się rysować. Nazwy kolorów podane na opakowaniach pochodzą od gatunków które imitują np orzech czy mahoń.

IMG_2916

 

 Bejce dzielą się na różne rodzaje – w zależności od rozcieńczalnika ( co ma znaczenie przy późniejszym doborze lakieru ). Umówmy się na ogólny podział : wodne i nitro. Bejce wodne są subtelniejsze i delikatniejsze. Zazwyczaj nie kryją równie mocno co te na bazie nitro i czasem trzeba nałożyć dwie warstwy aby efekt być bardziej wyrazisty. Nakłada się je dużo łatwiej , co jest szczególnie ważne przy dużych powierzchniach – mniej prawdopodobne że uda się Wam zrobić plamy  ;) Bejce nitro charakteryzują się krótszym czasem schnięcia, ale moim zdaniem ich kolory nie są tak głębokie i wyraziste.

IMG_2919

Bejce nakłada się za pomocą pędzla, tamponu lub szmatki, w zależności od powierzchni. Najczęściej aplikuję ją właśnie za pomocą bawełnianej szmatki wcierając w drewno, dzięki czemu drewno jest pięknie zabarwione a bejca wchodzi głęboko w pory.

IMG_2923IMG_2938
IMG_2943

Nie każdy gatunek można bejcować za pomocą tamponu czy pędzla, bo najzwyczajniej w świecie będzie to bardzo trudne, wtedy pozostaje nam natrysk. To nie znaczy, że jest to niemożliwe, po prostu efekt będzie nieciekawy ;)

Nie wiem, czy zauważyliście, ale udało mi się ( po wielu nieudanych próbach ) założyć profil na instagramie :) Gdy podglądam zdjęcia niektórych z Was widzę, że u Was zima pełną parą – u nas ani grama śniegu :(

Pozdrawiam, Ania.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

18 komentarzy

 • pawanna

  Jak wszystkie Anie ,Ty także jesteś kreatywna:) Ja najczęściej używam wodnej bejcy. Raz użyłam lakiero-bejcy i byłam bardzo niezadowolona z efektu. Człowiek uczy się na błędach:)Pozdrawiam.

  • Projekt Cacko

   Pawanna,z tymi Aniami to masz rację – znam parę naszych imienniczek – szalenie kreatywne! Dzięki za miłe słowa :))) Lakierobejca to wynalazek pomyłka – nienawidzę jej za wszystko – tępe kolory, męcząca aplikacja i prawie zerowa ochrona drewna! A jak już ktoś położy ją na inny lakier jedynie matując poprzednie warstwy …. ;) Ja również gustuję w wodnych ;) Pozdrawiam :))))

 • Ewa

  Cześć!
  Cekawy post, ładne zdjęcia – jak zawsze trzymasz poziom :)
  Jesteś na Instagramie? Zaraz Ciebie znajdę – do zobaczenia tam :)
  Pozdrawiam serdecznie,
  Ewa (AutenticoFanatico;)

  • Projekt Cacko

   Widzisz Ewo, to dopiero moje początki, jeszcze nie mam nawyku trzymania przy sobie telefonu z aparatem, ale jest lepiej z każdym dniem ;)
   Dzięki za docenienie – rozwijam skrzydła po Twojej opini !
   Buziaki :*

 • Marta

  Mi się bardzo przydał :). Wiadomości dla mnie nowe i bardzo ważne.
  Czasami zastanawiam się: bejca czy farba? jaka bejca? itp.
  Świetny, pomocy dla mnie post!
  Miłego wieczoru :)
  Marta

 • Michał z 5parkiet

  Znalazłem bloga w sieci, jestem tutaj pierwszy raz, wydaję mi się że dobrze trafiłem. Znalazłem interesującą treść która przyda się nawet w mojej branży, również barwię podłogi po przez technikę bejcowania. U mnie nalezy odpowiednio wycyklinować podłogę drewnianą w taki sposób aby wyrównać chłonność drewna, wynikającą z różnej obróbki drewna.
  Jak wspomniałem wcześniej jest to moja pierwsza wizyty i pierwszy artykuł, artykuł na plus. Zapewne w przyszłości wpadnę aby poczytać resztę artykułów.

 • Iza

  Aniu – spora dawka wiedzy. Jeśli mogę coś zasugerować do zdania: ” Bejca nie jest produktem przeznaczonym do zabezpieczania powierzchni – ZAWSZE należy ją utrwalić lakierem, politurą, woskiem czy lakierem.” dopisałabym Olejem do drewna. Można bezbarwnym ale np. fajnie wychodzi nałożenie np. na białą bejcę oleju barwnego (z pigmentem). Oleje do drewna są bezpieczniejsze dla zdrowia niż lakiery. Dają fajny efekt. Ja kupuję w sklepie internetowym oleje do drewna polskiej firmy z Bydgoszczy – nie podam nazwy :) bo nie będę robiła im reklamy. Są wydajne i cenowo przystępne. Polecam Iza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Website Protected by Spam Master


This blog is kept spam free by WP-SpamFree.